Referent de specialitate în domeniul financiar-contabil

Aplicația se termină: 25 octombrie 2024

Descrierea postului

Dacă ai studii superioare în domeniul economic, operațiunile de trezorerie (registre de casă și extrase bancare) nu îți sunt străine, ︂iar plățile efectuate prin internet banking, verificarea facturilor care se încarcă/descarcă prin sistemul RO E-factura și întocmirea declarației SAF-T le efectuezi cu ușurință, atunci te așteptăm să te alături echipei noastre.
În domeniul nostru, deadline-urile sunt la ordinea zilei, așa că ne așteptăm să fii foarte bine organizat/ă, astfel încât să le respectăm mereu.

Experiența în domeniu reprezintă un avantaj, la fel și cunoștințele despre cum funcționează o asociație/fundație/organism profesional.

√ Operarea încasărilor prin casă și prin bancă în programul informatic/contabil;
√ Efectuarea plăților facturilor aferente furnizorilor de bunuri/servicii;
√ Efectuarea operațiunilor de încasări și plăți în numerar prin casă și prin bancă;
√ Înregistrarea/emiterea de facturi în programul de contabilitate;
√ Întocmirea lunară a ordinelor de plată și a declarațiilor privind obligațiile față de bugetul de stat și obligațiile de plată la bugetele de asigurări sociale și fonduri speciale;
√ Calcularea salariilor și indemnizațiilor plătibile lunar, inclusiv indemnizațiilor pentru prestațiile de asigurări sociale (concedii medicale, de maternitate etc);
√ Întocmirea și verificarea statelor de salarii;
√ Întocmirea situațiilor statistice;
√ Întocmirea adeverințelor de/cu venituri eliberate salariaților, colaboratorilor și organelor de conducere și control ale CECCAR, precum și cele solicitate de foștii salariați / colaboratori / organe alese;
√ Înregistrarea în programul informatic de contabilitate a facturilor emise/primite, verificarea facturilor care se încarcă / descarcă prin sistemul RO e-Factura, astfel încât facturile emise/primite prin sistemul RO e-Factura să corespundă cu cele înregistrate în contabilitate;
√ Asigurarea corectitudinii datelor înregistrate în programul informatic de contabilitate; generarea și depunerea declarației 406 SAF-T la termenele stabilite în reglementările legale;
√ Verificarea lunară a tuturor soldurilor existente în balanța contabilă, astfel încât aceasta să reflecte realitatea;
√ Participarea și îndeplinirea sarcinilor în cadrul acțiunilor/activităților ce necesită implicarea întregii echipe.